Sveikata ir receptai

Teksto dydis: A+ A-

Šis tas apie sveiką mitybą

Parengė Edita Lankauskienė   |   2012-06-30
Šis tas apie sveiką mitybą
Patartina skirtingų produktų nemaišyti ir nevalgyti vienu metu.

Vieno valgio metu valgykite tik tokį maistą, kuriame būtų vienos rūšies baltymų. Neleistini deriniai: mėsa – pienas, pienas–kiaušiniai, mėsa–sūris, mėsa–riešutai ir pan.

Pavyzdžiui, veiksmingiausios skrandžio sultys, dalyvaujančios virškinant organizme pieną, išsiskiria paskutinę šio proceso valandą, o dalyvaujančios virškinant mėsą – pirmąją virškinimo valandą.
 
Tai, be abejo, nereiškia, kad tuo pat metu negalima valgyti dviejų skirtingų rūšių mėsos ar dviejų rūšių riešutų – normalus virškinimas tokiu atveju nepažeidžiamas.
 
• Valgykite krakmolingą maistą ir rūgštis skirtingu metu.
 
Kuo daugiau „darbo“ atlieka seilės, tuo lengviau su savo užduotimi susidoroti skrandžio sultims ir kasai. Pomidorų, uogų, citrusinių, visų rūgščių vaisių rūgštys gali nutraukti krakmolo virškinimą. Todėl, pavyzdžiui, kenksmingi yra tokie deriniai: košė–rūgštūs vaisiai, bulvės ir duona–salotos su majonezu ir kitais rūgščiais prieskoniais bei padažais.
 
• Per dieną suvalgykite nors vieną didelę porciją salotų.
 
Daktaras Šeltonas pataria per dieną valgytis dvejas salotas tuo atveju, jei iš viso per dieną valgoma tris kartus. Jo nuomone, žmogaus biologinėje dietoje žali lapai nepakeičiami, ir vaisiai jų neatstos. Būtent iš žaliųjų lapų organizmas gauna sudėtingų struktūrų baltymų, iš kurių sudaryti visi žmogaus organizmo baltymų komponentai. Paprastuose grūdų, šakniavaisių, šakniagumbių ir vaisių baltymuose jų nėra tiek, kiek reikia žmogui. Šeltonas pataria gamintis salotas iš šviežių žalių daržovių. Tokios salotos turi būti sudarytos ne daugiau kaip iš keturių daržovių ir valgomos be jokių prieskonių ir padažų.
Ypač salotoms tinkamos šios daržovės: kopūstai, žali salotų lapai, salierai, agurkai, ridikėliai, svogūnai, pomidorai, sėjamosios pipirinės, petražolės ir kt. Kopūstuose yra 10 kartų daugiau kalcio, nei žaliose salotose, juos dauguma žmonių geriau įsisavina. Svogūnų, ridikėlių ir kitų aštrių ar aitrių daržovių nerekomenduojama valgyti dažnai ir daug.
 
• Pieną geriau gerti vieną, atskirai nuo kitų maisto produktų, arba jo visai nevartoti.
 
Kaip žinia, pienas yra natūralus žinduolių jauniklių maistas. Visų rūšių žinduoliai turi pieno tam tikru specifiniu metu ir sąlygomis, ir tai susiję su jų jauniklių mitybos poreikiais. Šeltonas atkreipia dėmesį į tai, kad žinduolių jaunikliai pieną geria atskirai, o ne kartu su kitu maistu (pašarais). Pienas veikia kaip nelaidininkas. Išgėrus pieno, kurį laiką jo riebalai trukdo išsiskirti skrandžio sultims. Pienas įsisavinamas ne skrandyje, o dvylikapirštėje žarnoje, todėl į pieną skrandis ir nereaguoja savo sekrecija. Tačiau tai trukdo įsisavinti ir bet kokį kitą maistą, jei jis valgomas kartu su pienu.
 
Galbūt pieną būtų galima vartoti su krakmolu, jei mes valgytume gryną krakmolą, bet joks krakmolingas maistas nėra sudarytas vien iš krakmolo.
 
Beje, su pienu valgomos rūgščios uogos nesukelia skrandžio veiklos sutrikimų, ir, akivaizdu, netrukdo įsisavinti pieno.
 
 
Morkos prieš cholesterolį
 
Jei kasdien suvalgoma po porą morkų, kraujyje gali sumažėti cholesterolio. Pasirodo, morkose gausu skaidulinės medžiagos – pektino, kuris virškinamajame trakte sujungia cholesterolį ir, dar nespėjus jam patekti į kraują, išgabena jį iš organizmo. Kasdien valgant morkų, cholesterolio koncentracija kraujyje gali sumažėti net 20 procentų.
 
Salierai mažina padidėjusį kraujospūdį
 
Jau senovėje buvo žinomos gydomosios valgomojo saliero savybės, jo duodavo sutrikus širdies ir kraujagyslių veiklai, padidėjus kraujospūdžiui. Kraujospūdis sumažėja, nes salieruose yra tam tikrų medžiagų, padedančių atpalaiduoti arterijų sienelių raumenis. Salierai naudingi sergant podagra, nes padeda pašalinti iš kraujo šlapimo rūgštį, jie gelbsti ir kai pučia vidurius.
 
 

Žymos: Edita Lankauskienė, Maistas

Komentarai

Kiti rubrikos straipsniai

Treniruokime giluminius raumenis 

Apie sekso žaislus – ir ne tik

Paprasta ir skanu

Treniruokime giluminius raumenis Apie sekso žaislus – ir ne tik Paprasta ir skanu
 

Kaip išsaugoti gerą atmintį

Paprastas triukas: „jėgos poza“

Koks tavo prekės ženklas?

Kaip išsaugoti gerą atmintį Paprastas triukas: „jėgos poza Koks tavo prekės ženklas?
 

Psichologo komentaras: kaip atsikratyti žalingų įpročių gyvenant užsienyje

Išsaugok jaunystę

Patarimai, kaip padėti dietos nuvargintai odai

Psichologo komentaras: kaip atsikratyti žalingų įpročių gyvenant užsienyje Išsaugok jaunystę Patarimai, kaip padėti dietos nuvargintai odai
 

Faktai, kurių vyrai nežino apie moteris

Nebūk antis, žinok kosmetologijos tendencijas

Seksas kaip išsigelbėjimas?

Faktai, kurių vyrai nežino apie moteris Nebūk antis, žinok kosmetologijos tendencijas Seksas kaip išsigelbėjimas?
 

Paskutinieji romantikai

Psichologo komentaras: kaip taupyti užsienyje

Komplimentas – šventa teisybė

 Paskutinieji romantikai Psichologo komentaras: kaip taupyti užsienyje Komplimentas – šventa teisybė
Visi rubrikos straipsniai


Daugiau TIESOJE