Jungtinė Karalystė

Teskto dydis: A+ A-

Investicijos į savus vaikus

Mantas Petruškevičius   |   2012-06-26
Investicijos į savus vaikus
Anglijoje vaiko pensijai vis dažniau kaupti pradedama šiam dar net nežengus pirmųjų žingsnių.

Ar esate kada nors susimąstę apie didžiojo prizo laimėjimą loterijoje? Tikriausiai panašių minčių kartkartėmis, dažniau ar rečiau, kyla daugeliui. Tačiau šį kartą palikime svajones laimėti loterijose, kurios dar vadinamos savanoriška rinkliava, kitiems ir paskaičiuokime, kiek ir kaip reikėtų taupyti, kad savo vaikams sukurtume finansiškai nepriklausomą ir lengvesnę ateitį.

Sumaniai išnaudojus pagrindinius šiuo metu Jungtinėje Karalystėje galiojančius įstatymus, skatinančius fizinių asmenų taupymą, ir pradėjus kaupti savo jaunosios atžalos ateičiai jau šiandien, biudžetas, vaikui sulaukus pilnametystės, gali pasipildyti nemaža pinigų suma, o sistemingai taupant dar ilgiau – netgi peržengti šimtų tūkstančių svarų sterlingų ribą. Tad trumpai pažvelkime į tris konservatyviųjų britų siūlomus žingsnius, kaip šeimos santaupas ilgą laiką investuojant galima uždirbti apčiuopiamą grąžą ateityje.
1 žingsnis. Vaikams skirta taupymo sąskaita (Junior ISA)
 
Jungtinėje Karalystėje veikia unikali vaiko investicijų kaupimo priemonė – tik mažamečiams vaikams skirta taupymo sąskaita. Ją atidaryti savo atžalai gali tėvai arba oficialūs vaiko globėjai, ir dažniausiai pinigai tokioje sąskaitoje pradedami kaupti nuo vaiko gimimo. Pagal JK galiojančius mokesčių lengvatų įstatymus, mažamečių vaikų taupomosioms sąskaitoms, kaip ir suaugusiųjų, galioja iki 3600 svarų sterlingų mokesčiais neapmokestinama riba.
 
Atidedant į vaiko sąskaitą po 3600 svarų per metus su vidutinėmis šiuo metu rinkoje 3 procentų metinėmis palūkanomis, sulaukęs pilnametystės jūsų vaikas praturtėtų 85 782 svarais sterlingų. Nors tam reikalinga metinė 3600 £ suma gali pasirodyti nemaža, tačiau tai tesudaro po 9,87 svaro per dieną.
 
Pasirinkus šiek tiek rizikingesnę, investicinę taupymo sąskaitą, siūlančią vidutiniškai 6 proc. metinį prieaugį, po aštuoniolikos metų vaikui skirtos santaupos gali siekti jau per 116 tūkst. svarų sterlingų. Tačiau investicinė sąskaita nuo taupomosios skiriasi ne tik siūlomomis didesnėmis vidutinėmis palūkanomis, bet ir didesne rizika, todėl prieš priimdami sprendimą investuoti tinkamai įvertinkite savo prioritetus ir lūkesčius.
 
2 žingsnis. Dovanos grynaisiais
 
Jungtinėje Karalystėje populiarėja ir kitas, atrodytų, paprastas ir logiškas būdas kaupti vaikų ateičiai – tai dovanoti grynuosius pinigus. Tokios formos taupymo sprendimas gali pasirodyti keistokas, tačiau taip britai stengiasi bent iš dalies sumažinti būsimojo paveldėjimo mokesčio naštą, kažkada greičiausiai teksiančią vaikams. Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, fiziniams asmenims vienas kitam dovanoti leidžiama iki 3000 svarų sterlingų per mokestinių metų ciklą (t. y. nuo vienų metų balandžio 5 d. iki kitų metų balandžio 5 d.).
Tam, kad ši suma nebūtų vėliau apmokestinama paveldėjimo mokesčiu, britai reglamentuoja, jog nuo dovanos įteikimo dienos reikėtų pragyventi bent septynerius metus, kitaip paveldėtojams teks susimokėti paveldėjimo mokestį nuo dovanotos per metus sumos.
 
Mokesčių lengvatų įstatymai taip pat galioja ir vestuvių dovanoms grynaisiais iki 5000 svarų sterlingų. Kiek kartų per metus leidžiama tuoktis ir priimti tokias dovanas, nėra nurodoma.
 
Paskaičiuota, jog išnaudodami grynųjų pinigų dovanoms skirtą mokesčių lengvatą, per kelis dešimtmečius Jungtinės Karalystės gyventojai būsimiesiems paveldėtojams taip teisėtai gali perleisti net kelis šimtus tūkstančių ir daugiau svarų sterlingų siekiančias sumas.
 
3 žingsnis. Privatus pensijų kaupimas nuo gimimo
 
Taip, jūs perskaitėte teisingai. Anglijoje vaiko pensijai vis dažniau kaupti pradedama šiam dar net nežengus pirmųjų žingsnių. Tokiam netradiciniam taupymo būdui kasmet ryžtasi tūkstančiai jaunų tėvų, o šios taupymo priemonės pagrindinė mintis labai panaši į vaikams skirtas investicines taupymo sąskaitas. Esminis skirtumas čia tas, kad pasirašoma ilgalaikė terminuota sutartis, kuriai pasibaigus tik po 50–55 metų jūsų vaikas galės pradėti naudotis per daugiau nei pusę amžiaus brandintais privačios pensijos kaupimo vaisiais.
 
Manau, sutiksite, jog visos trys finansinės priemonės, skirtos jūsų vaikų materialinei ateičiai užtikrinti, yra kiek netradicinės ir su jų specifikai būtinu ilgalaikiu taupymo tvarkaraščiu. Tačiau, kaip dažniausiai būna, geresnės dienos pradėti, nei šiandien, kalendoriuje nėra.
 
 

Žymos: Mantas Petruškevičius, Šeima, Investicija

Komentarai

Kiti rubrikos straipsniai

Tarp žiauriausių prekeivių žmonėmis – ir lietuvių pavardės

Siūlo nebedidinti pašalpų

Oro uostas uždarytas dėl įtartino krepšio

Tarp žiauriausių prekeivių žmonėmis – ir lietuvių pavardės Siūlo nebedidinti pašalpų Oro uostas uždarytas dėl įtartino krepšio
 

Anglijoje keičiasi mokesčių sistema

Dviejų mėnesių dukrą sukramtęs ir nužudęs lietuvis nuteistas

Lietuvių grupės internete – nelegaliai prekybai ir pasimatymams

Anglijoje keičiasi mokesčių sistema Dviejų mėnesių dukrą sukramtęs ir nužudęs lietuvis nuteistas Lietuvių grupės internete – nelegaliai prekybai ir pasimatymams
 

Londono žydai draudė moterims vaikščioti viena gatvės puse

Keisis metro važiavimo tvarkaraštis

Dėl venerinių ligų tiria vaikus mokyklose

Londono žydai draudė moterims vaikščioti viena gatvės puse Keisis metro važiavimo tvarkaraštis Dėl venerinių ligų tiria vaikus mokyklose
 

Londono metro: grasinama nauju streiku

Gigantiški vorai veržiasi į žmonių namus Anglijoje

Minimalią algą žada didinti iki £8

Londono metro: grasinama nauju streiku Gigantiški vorai veržiasi į žmonių namus Anglijoje Minimalią algą žada didinti iki £8
 

Paskelbti Škotijos referendumo rezultatai

Škotijos nepriklausomybė: kas laukia mūsų?

Rinkėjai sprendžia Škotijos likimą (nuolat pildoma)

Paskelbti Škotijos referendumo rezultatai Škotijos nepriklausomybė: kas laukia mūsų? Rinkėjai sprendžia Škotijos likimą (nuolat pildoma)
Visi rubrikos straipsniai


Daugiau TIESOJE