Pasaulio lietuviai

Teskto dydis: A+ A-

A.Michnikas: „Lenkų ir lietuvių tautos yra labai kompleksuotos”1375

Lrytas.lt ir Tiesa.com inf.   |   2012-06-19
A.Michnikas: „Lenkų ir lietuvių tautos yra labai kompleksuotos”
A.Mchnikas - vieno didžiausių lenkų laikraščio redaktorius.

Lenkija yra 10 kartų didesnė valstybė nei Lietuva, todėl ji yra 10 kartų labiau atsakinga už prastus dvišalius santykius. Taip sakė lenkų intelektualas, disidentas, straipsnių ir knygų autorius Adamas Michnikas. Lenkų nacionalizmo kritikas pabrėžė, kad abiejų šalių visuomenės tapo politinių manipuliacijų įrankiu, todėl dialogą turėtų užmegzti intelektualai, rašė Lrytas.lt.

Pirmadienį prie apskritojo stalo sėdo vienas iš antikomunistinio judėjimo Lenkijoje bei „Solidarumo” lyderių, istorikas, „Gazeta Wyborcza” vyriausiasis redaktorius A. Michnikas ir Vilniaus universiteto profesorius Alvydas Jokubaitis. Intelektualai diskutavo apie dvišalių santykių problemas ir intelektualų bei ekspertų vaidmenį puoselėjant dialogą.
A. Michnikas mano, kad negalima tikėtis, jog valstybių santykius sutvarkys Lenkijos ir Lietuvos politikai. Jiems svarbiau manipuliuoti rinkėjais ir skinti pergales vidaus politikoje. Abiejų valstybių piliečiai atitolo vieni nuo kitų, nežino kas darosi kaimyninės šalies viduje. Todėl kai kurios nesvarbios problemos būna labai išpučiamos ir tampa „svarbiomis”. Pavyzdžiui, lenkų intelektualas nesuprato, kodėl Lietuvos politikai neleido kai kurių gatvių žymėti lenkiškais pavadinimais.
 
Taip pat elgiasi ir Lenkijos politikai. Jie siekia vaidinti didvyrius, pasipuikuoti. Išpūsti krutinę prieš Rusiją ar Vokietiją, kurios yra įtakingesnės valstybės – sudėtinga. Todėl lenkų politikai pučiasi prieš lietuvius.
 
A. Michnikas pabrėžė, kad lenkai negali pykti ant lietuvių dėl jų nacionalizmo, kad ir koks absurdiškas jis būtų - Lietuva, priešingai nei Lenkija, ilgą laiką neturėjo savo valstybės.
 
Intelektualas pastebėjo, kad abi tautos yra labai kompleksuotos - bijo, kad nebūtų pažemintos ar įžeistos. Užmegzti dialogą tokioje atmosferoje yra dar sudėtingiau.
 
Anot A. Michniko, vienas iš galimų žingsnių statant tiltą tarp Lietuvos ir Lenkijos – parašyti bendrą istorijos vadovėlį. Nors kai kurias pozicijas suderinti būtų sudėtinga, tačiau Anglijos ir Prancūzijos pavyzdys rodo, kad tai įmanoma. A. Michnikas pabrėžė, kad Lenkija neatsiprašys Lietuvos už Josefą Pilsudskį ar Liucijų Želigovskį. Todėl tokių klausimų iškėlimas tik dar labiau tolina mūsų valstybes vieną nuo kitos.
 

Žymos: Lenkija, Užsienio politika,

Komentarai

Kiti rubrikos straipsniai

Lietuvei britų įžeidimai laimės netemdo 915

Nacionalinio diktanto finalas – tiesiogiai per LRT 252

Atostogos gyvenimui nesuviliojo807

Lietuvei britų įžeidimai laimės netemdo Nacionalinio diktanto finalas – tiesiogiai per LRT Atostogos gyvenimui nesuviliojo
 

Studentas: išvažiuoju, kad norėčiau grįžti670

Lietuviai drąsina kurti verslą Danijoje719

Kai svajonės pildosi...1209

Studentas: išvažiuoju, kad norėčiau grįžti Lietuviai drąsina kurti verslą Danijoje Kai svajonės pildosi...
 

Lietuvių lūkesčiai už dyką neišsipildys 893

Lietuvos prezidentė pasveikino pasaulio lietuvius 635

Lietuvės tramplinas į pasaulį – krepšinis 760

Lietuvių lūkesčiai už dyką neišsipildys Lietuvos prezidentė pasveikino pasaulio lietuvius Lietuvės tramplinas į pasaulį – krepšinis

Daugiau TIESOJE